Įvairių pakraipų psichologai ir psichoterapeutai dažniausiai domisi vien tuo, kas vyksta žmogaus viduje. Egzistencinė terapija mėgina žvelgti į žmogų gerokai plačiau. Ji siekia atsakyti į klausimą kaip žmogus gyvena bei padėti žmogui suprasti tai.

Egzistencinėje terapijoje teigiama, kad neįmanoma žmogaus suprasti atsietai nuo jo gyvenimo ir pasaulio. Tiesiog žmogus negali egzistuoti atskirai nuo jį supančio pasaulio. Tai reiškia, kad negalima suprasti žmogų, jei tirsime tik jo organizmą ar psichiką. Todėl ir pagrindinis akcentas egzistencinėje terapijoje daromas ne žmogaus psichikai, o žmogaus gyvenimo nagrinėjimui. Egzistencinės pakraipos terapeutas ne sieks pakeisti žmogaus asmenybės ar jo elgesio būdus, o kartu su žmogumi tyrinės, kaip žmogus gyvena.

Daroma prielaida, kad neretai žmogaus problemos gimsta ne jo viduje, o žmogui susidūrus su išoriniu pasauliu. Todėl egzistencinis terapeutas aiškinsis kaip žmogus kuria savo gyvenimą, savo santykius su aplinkiniais, kaip ir kokius pasirinkimus daro, su kokiais sunkumais susiduria. Kitaip sakant, kaip jis egzistuoja pasaulyje.

Egzistencinė terapija nagrinėja žmogų per jo santykių su pasauliu visumą. Žmogus gyvena pasaulyje, kuris neišvengiamai įtakoja žmogų, o žmogus, savo ruožtu, keičia jį supantį pasaulį. Todėl žmogaus savijauta, jo gyvavimo būdas atsispindės jo pasaulyje. Tai reiškia, kad žmogų kamuojančios bėdos, sunkumai ar problemos, paveiks ir visą jo pasaulį. Todėl egzistencinė terapija nagrinėja žmogaus pasaulį įvairiausiuose kontekstuose:

fiziniame kontekste – tai žmogaus santykiai su aplinka ir savo fiziologiniais poreikiais;

socialiniame kontekste – tai žmogaus santykiai su žmonėmis;

psichologiniame kontekste – tai žmogaus santykis su savimi;

dvasiniame kontekste – tai žmogaus santykiai su savo vertybėmis.

 

Iš tikrųjų, tik gimus ir per visą gyvenimą žmogų veikia įvairiausi fiziniai, biologiniai ir kiti gamtos dėsniai. Tai yra fizinis žmogaus gyvenimo kontekstas.

Žmogus gyvena sociume: nuolat bendrauja su kitais, vienaip ar kitaip veikia kitus, bendraudamas su kitais, kažkaip keičiasi pats. Tai socialinis kontekstas.

Žmogaus gyvenimą įtakoja jo psichikos sveikata, charakteris, temperamentas, jausmų pasireiškimas. Tai psichologinis gyvenimo kontekstas.

Gyvendamas pasaulyje, žmogus laikosi nuostatų, kurios formuoja jo vertybių skalę, suformuoja gyvenimo prasmę. Tai dvasinis kontekstas. Egzistencine prasme, tai vienas svarbiausių žmogaus gyvenimo kontekstų. Jis tarsi sudaro fizinio, socialinio ir psichologinio kontekstų visumą, tarsi atspindi žmogaus gyvenimo filosofiją.

Egzistencinė terapija nesiekia pakeisti žmogaus asmenybės. Egzistencinės terapijos tikslas bus pasiektas, kai žmogus, padedamas terapeuto, kuo tikroviškiau suvoks savo gyvenimo filosofiją, savo gyvenimo kūrimo būdus, gyvenime slypinčius paradoksus ir dilemas. O visą tai supratęs, pats galės atrasti jo gyvenimą įprasminančius momentus, pats sudarys planą tolimesniems savo norams, ketinimams, siekiams įgyvendinti. Tai yra atras savo gyvenimo harmoniją.

 





Naujienos

Renkama nauja Savęs pažinimo terapinė grupė su meno elementais

Jau nuo balandžio 19 dienos iki birželio 7 dienos (viso 8 susitikimai).

Grupė skirta santykių su aplinkiniais ir su savimi nagrinėjimu, pasitikėjimą savo jėgomis ugdymui. 

Skaityti daugiau...

Nudažykite savo dviratį

            Taip jau būna gyvenime: kaip degi kažkokią idėja, patvirtinimą randi visai netikėtuose vietose... Taip nutiko ir man. Aistringai įtikėjusi terapinio piešimo nauda, 

Skaityti daugiau...

Konsultacija internetu


Konsultacija internetu elektroniniais laiškais – tai patogus būdas gauti reikiamą pagalbą neatsitraukiant nuo kompiuterio ir neišeinat iš savo namų ar biuro.
Skaityti daugiau...